Na hlavnú stránku Odleť na kvietky Odleť na bylinky

Vastnosti rastlín

Acidá: Prostriedky zvyšujúce kyslosť žalúdočnej šťavy, v užšom zmysle látky povahy kyselín, alebo kyslo reagujúcich solí, ktorými možno úbytok zavinený nedostatočným vylučovaním štiav sliznicou žalúdka. Z rastlín to sú napríklad práškovaná vňať hrdobarky. Opačné účinky majú Antacidiá (viď heslo).


Adsobenciá: Viažu na svoj povrch jedovaté látky (tekutiny, plyny) a tým znižujú, alebo aj zamedzujú ich vstrebanie sliznicou tráviaceho traktu (aktívne uhlie).


Adstringens: Zvieravé a sťhujúce účinky. Zrážaním bielkovín zahusťujú povrch kože, alebo slizníc a tým znižujú prekrveniea tlmia sekréciu aj resorbciu. Použite nachádzajú pri katare čriev spojenom s hnačkou, katare žalúdka, zvonka sa používa pri mokravých ranách, odreninách... , ako aj proti chorobnému poteniu.


Afrodiziaká: látky zvyšujúce pohavný pud. Poznala ich už vraj aj Kleopatra. Sú nimi napr. artičoka, všehoj, zelerové hľuzy.


Amará: Látky podporujúce vylučovanie tráviacich štiav. Pomáhajú pri nechutenstve, pri nedostatočnej peristaltike žalúdka a čriev. Pôsobia aj antianemicky (pri málokrvnosti), antipyreticky (pozri heslo).


Anafrodiziaká: Utlmujú pohlavný pud. (chmeľové šištice.)


Analgetiká: Látky pôsobiace tlmivo na určitú oblasť nervovej sústavy a tým tlmia bolesť. Sú nimi napríklad príprvky z ópiovích alkaloidov.


Alaleptiká (Excitanciá):Povzbudzujú životnú činnosť, najmä krvný obeh a dýchanie. -Centrálne-pôsobia priamo (kofeín, teobromín, ...) alebo nepriamo (lobelín) na nervovú sústavu a na životne dôležité centrá. -Periférne- pôsobia priamo v cievach svojím sťahujúcim účinkom (efedrín, adrenalín). K analeptikám patria aj antidepesíva, tymoleptiká atď., Ktoré zabraňujú depke, smútku, skľúčenosti a iným.


Anestetiká: Látky pôsobiace mistne ako tlmiče bolesti. V malej miere napr. vňať mäty priepornej. -Celkové anestetiká- vyvolávajú bezvedomie.


Antacidiá (antiacídiá): Znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy (nadbytku kyseliny). Majú aj adsorbčný účinok. Kombinujeme ich s látkami tlmiace žalúdočnú sekréciu. Sú to napr. Náržník husí, a z toho, čo nájedeme aj doma sú to mlieko, tvaroh, zásadité (alkalické) min. vody (Fatra).


Anthelmintiká: Prostriedky proti črevným parazitom (grécky- anti=proti helmins=červ). Helmintóza- nákaza organizmu cudzopasnými červami.


Antiastmatiká: Spôsobujú uvoľnenie pri kŕčovích zachvatoch prieduškovek astmy (záduchu). Domáci čaj môžete použiť bazu čiernu, bedrovník, betoniky, komonicu, lipy, nádržník husí, podbeľ, pŕhľavu, prvosienku, rumanček, skorocelu, slezu, yzopu, zádušníka a pod.


Antibiotiká: Produkty plesní, ktoré zabraňujú rastu mikroorganizmov. Môže vzniknúť precitlivelosť voči nim, preto ich podávame len v krajných prípadoch, s doporučaním dávkovaním a len po určitý čas.


Antidiabetiká: Napomáhajú pri liečbe cukrovky. Doma môžeme nájsť napr. fazuľové struky. Sú nimi aj púpavový koreň brusnicové a čučoriedkové listy, vňať púpavy.


Antidiaroiká: Prostriedky proti hnačke.


Antidysmenoroiká: Pomáhajú pri bolestovej menštuácii a pri poruchách menštuačného cyklu. Patria sem koreň kuklíka, vňať alchimelky, hluchavky, jablčníka, mäty priepornej, medovky. nádržníka atd.


Antiepileptiká: Viď antikonvulzíva.


Antiflogistiká: Zmierňujú zápalové príznaky a väčšinou majú aj antiseptické účinky. Zvonka sa používajú vo forme obkladov, albo mastí s cieľom odnímať vlhkosť, alebo ochladiť kožu. Patria sem antibakteriálne (adstrigens, emolienciá), ale aj sťahujúce látky (alchemilka, fialka voňavá, ibištek, jablčník, kostihoj, atď.)


Antiftifiká (antituberkulotiká): Používajú sa ako dolpnok pri liečení pľúcnej tuberkulózy.


Antihemoroidáliá: Uplatňjú sa pri liečbe zlatej žily.


Antihidrotiká: Porstriedky omädzujúce sekréciu potných žliaz, najmä pri chorobnom potení. Šalvia, yzopová vňať, orechový list, dubová kôra, ... .


Antihystaminiká: Látky umirňujúce chorobný stav zapríčinený nadmerným uvoľnením histamínu v tele (senná nádcha, alergické reakcie, ...).


Antikoagulanciá: Látky znižujúce krvnú zrážanlivosť. Vo vyšších dávkach spôsobujú krvnú zrážanlivosť!


Antikonvujzíva: Prostriedky, ktoré zabraňujú kŕčovým záchvatom. (spôsobené poruchou v mozgovej činnosti). Patria sem aj antiepileptiká.


Antineuralgiká: Účinkujú proti bolestiam spôsobeným zápalom nervov.


Antipyretiká: Prostriedky znižujúce chorobne zvýšenú teplotu tela- horúčku. Napríklad vŕbová kôra.


Antireumatiká: Pôsobia proti reume. Niektroré sa dajú použiť aj pri dne.


Antiseptiká: Zabraňujú rastu choroboplodných zárodkov. Protihnilobné a zápalové látky. Uplaňujú sa zvonka aj zvnútra organizmu. Prípravky z borievky, cesnaku, čučoriedky (v tráviacom trakte), prípravky z zo šalvie, mäty priepornej, mevedice - vo fome kloktadla, prípravky z materiny dúšky, bazalky,... na dezinfekciu kože.


Antisklerotiká: Používajú sa pri vápenatení tepien - artélioskeróze.


Antitrombotiká: Používajú sa pri tombóze - prílišnom zrážaní krvi v cievach.


Antitusiká: Prostriedky na potlačeni, alebo zmiernenie suchého kašľa. Používajú sa ópioé alkaloidy (kodeín) ktoré tlmia kašeľ pôsobením priamo na CNS, alebo sa môžu použiť aj slizovité látky ktoré pôsobia na sliznicu horných dýchacích ciest. Chránia ju pred dráždivím vplivom a podnety na kašeľ. Sliznicové látky obsahujú napr. bazový, podbeľový, lipový kvet, ibištekový koreň, vňať kostihoja, lopúcha, atď.


Aromatiká: Voňavé látky. Obsahujú ich napríklad materina dúška, mäta prieporná, šalvia, atď.


Ataraktiká (psychleptiká): Lieky na pokojný stav mysle. Poznáme ich veľké množstvo skupín. Majú silné nepriaznivé účinky.


Balnelogogiká: Prípravky sa používajú do kúpeľov. Môžu to byť aromatické látky (levanduľa, materina dúška,...)


Depuratíva (hemokatartiká): Látky čistiace krv.


Derivanciá: Prostriedky dráždiace kožu. Spôsobujú miestne prekrvenie, a tým miestnu znecitlivelosť miesta voči bolesti, alebo urýchlenie liečby. Patria sem prípravky zo silicovích rastlín, obsahujúcich mentol a iné éterické oleje (mäta, levanduľa, koreň chrenu, pŕhľava, ...). Pri neopatrnom alebo dlhodobom užívaní môže vzniknúť zápal, alebo odumretie tkaniva.


Dermatologiká: Požívajú sa pri liečbe rôznych zmien na koži, alebo na jej ochranu.


Dezinficienciá: Ničia choroboplodné zárodky. Ich úloha je skôr preventívna.


Dezodoranciá: Prostriedky odstraňujúce pach.


Diaforetiká: Zvyšujú sekréciu potných žliaz - potopudné účinky.


Diuretiká: Zvyšujú vylučovanie moču obličkami.


Emetiká: Spôsobujú vracanie. Napr. čerstvá krušová kôra, vo väčšom množštve koreň fiaky voňavej,...


Emolienciá: zmäkčujúce prostriedky (uvoľňúce napätie v koži, slizniciach). Sú to rastlinné oleje (olivový, mandľový, slnečnicový). Používajú sa zvonka, aj zvnútra a to na príupravu oblkadov.


Expektorans: Prostriedky uľahčujúce odkašľávanie tým, že zvišujú vylučovanie hlienu miernym dráždením sliznice (žalúdkovej alebo bronchiálnej) Používajú sa pri chorobách dýchacích ciest aj v kombinácii s antihustikami. Osožia ako kloktadlá. K drogám majúcim expektorančné účinky zaraďujeme cibľu, chren, koreň hluchavky, veronku, šalviu, ...


Gargarizmá: Kloktadlá určené na dezinfekciu ústnej dutiny napr. zo šalvie,... . Odstraňujú zápach z úst.


Hemokatartiká: Prostriedky čistiace krv.


Hemostyptiká (Hemostatiká): Prostriedky zastavujúce alebo zmirňujúce krvácanie. Vitamín K obsahovaný v zelených rastlinách pomáha pri procese zrážania krvy - v žihľave, špenáte,...


Hyponotyká: Uspávajúce prostriedky. v malom chmeľové šišky, konope (kvitnúce vŕšky vňate), vňať medovky,...


Hypotoniká - hypoterzíva: Prostriedky na zníženie krvného tlaku.


Cholagogá: Podporujú tvorbu žlče.


Insekticidy: Ničia hmyz. Účinkujú ako žalúdočné, dýchacie, alebo dotykové jedy. Z rastlín to môže byť nikotín.


Karminatíva: Prostriedky proti nadúvaniu.


Korigenciá: Prostriedky upravujúce chuť, alebo farbu liečiv. Sú aromatické, alebo farebné.


Laktagogá: Látky napomáhajúce tvorbu a vylučovanie mlieka u matiek.


Laxanciá (laxatíva): Prháňadlá.


Metaboliká: Prostriedky napomáhajúce látkovej premene (metabolizmu). Majú močopudné a potopudné účiky. Pomáhajú aj pri jarnej únave, pri chorobách metabolizmu (dna, chorobná tučnota).


Mucilaginóza: Slizotvorné látky, vytvárajú ochranný obal na sliznici. Používajú sa pri dráždivom kašli, zápale ústnej dutiny, ...


Nervína: ovplivňujú nervovú sústavu a pôsobia na ňu upokujujúco (sedatíva), povzbudzujúco, alebo v smere zlepšenia celkovej činnosti organizmu (riboranciá, toniká), veľakrát vo vzájomnej kombinácii.


Oftalmologiká: Lieky používané pri očných chorobách.


Parasypatikolytiká: viď spazmolityká.


Profylaktiká: Ochranné prostriedky proti rôznym chorobám. Patria sem dogy cesnaku, chrenu, poháky tatárskej, reďkvy, ... .


Ryboranciá: Posilňujú organizmus. Najmä pri rekonvalescencii, stavoch únavy, a pod. .


Rubafacienciá: Látky vyvojávajúce sčervenanie kože.


Sedatíva: Tlmia CNS. Pripravujú sa napr. z chmeľu, valeriány, hluchavky, medovky.


Skleretolytiká: Skvapalňujú hustý hlien, ktorý sa hromadí v honých dýchacích cestách. Tým sa ľahko vyašliava.


Spazmolytiká: Zaraďujeme sem všetky látky, ktoré uvoľňujú kŕče pôvodu svalového, alebo nervového. patria sem ópiá (atropín, kodeín, morfín, atď.).


Stomachyká: Aperitýva. Podporujú trávenie. Napr. chren, cesnak, majorán, petržlen, rasca, aníz, ...


Stomatologiká: Používajú sa na výplachy úst.


Sympatikolytiká: Tlmia sypatykus, rozširujú cievy a znižujú krvný tlak. Patria sem niektoré námeľové alkaloidy.


Sypatikomimetiká: Povzbudzujú sympatikus - zužujú cievy a zvyšujú krvný tlak a srdcovú činnosť.


Urologiká: Urologické čajoviny.


Uterotoniká: Zosilňujú sťahy maternice a zabraňujú krvácaniu pri pôrode. Niektoré námeľové alkaloidy.


Vazodilatanciá: Rozžirujú cievy a zlepšujú prekrvenie orgánov.


Vitaminyferum: Zdroj vitamínov. Napr. šípka, ríbezľa, ...