Kostihoj lekársky

Na hlavnú stránku Napíšte mi email
Na hlavnú stránku
Liečivé čaje
Krása s bylinkami
Choroby
Kalendár zberu
Bylinky v kuchyni
Odkazy
Zdroje

   Je to trváca bylina z čeľade borákovitých dorstajúca až do výšky jedného metru. Môžeme ho nájsť na mokrých lúkach, v priekopách, popri potokov, na poliach. Byľ je vysoká, hranatá a chlpatá tak, ako aj listy. Listy sú veľké, bezstopkaté. Kvety sú farby purpurovej a rastú husto popri sebe. Koreň má čierny s bielou vnútornou dužinou. Kostihoj je veľmi medonosný. Kvitne v máji až septembri.

   Ľudovo sa kostihoj nazýva aj čierny koreň, dobrý koreň, medunica, svalník, ... . Jeho odborný názov pochádza z gréckeho slova symfiein, čo znamená zrastať. Týmto názvom sa kedysi označovali všetky byliny pomáhajúce zrastaniu kostí. V sredoveku bol kostihoj obľúbeným prostriedkom na hojenie rán, zrastanie kostí, pri vykašliavaní krvi. Starý latinský názov pre kostihoj bol Colnsolida, čo označovalo rastlinu sceľujúcuy rany. Svalník bol tiež názov pre viac durhov rastlín pomáhajúcim celeniu rán (čiernohlávok obyčajný).

   Zber: Predmetom zberu je oficiálne a najčastejšie koreň. Korene sa vykopávajú na jeseň (september - november). Koreň sa suší na slnku. Schne veľmi rýchlo. Rýchlo sa aj kazí (hnedne). Veľmi zriedka sa zbierajú aj listy alebo vňať. Listy sa zbierajú v období kvitnutia.

   Vlastnosti: Mucilaginózum, antiflogistikum, adstringens (paradentóza).

   Úžitok: Kostihoj má veľmi široké uplatnenie v oblasti pohybového ústrojenstva. Pomáha hojeniu rán, vytváranie náhradných tkanív v tele, pri bolestiach svalov, artritíde, zlomeninách, aj na črenvé problémy. Ďalej nachádza uplatnenie pri chorobách dýchacieho ústrojenstva, pri silnom zahlienení priedušiek, pri pľúcnych chorobách, angíne a pod. . Niektoré alkoaloidy nachádzajúce sa v tejto rastline sú karcinogénne, preto sa v niektorých krajinách prestala droga používať oficiálne na výrobu interních prípravkov, Inak je kostihoj veľmi významným liečivom.