Nechtík lekársky

Na hlavnú stránku Napíšte mi email
Na hlavnú stránku
Liečivé čaje
Krása s bylinkami
Choroby
Kalendár zberu
Bylinky v kuchyni
Odkazy
Zdroje

   Je to jednoročná alebo dvojročná bylina z čeľade astrovitých. Dorastá do výšky 30 - 50 cm. Kvety sú usporiadané do žltých úborov. Listy má striedavé, koreň má vretenovitý. Kvitne od leta do zimy. Rozpoznať nechtík nieje vôbec problém. Má rád slnečné miesta chránené pred vetrom, nieje vybravý, čo sa týka typu pôdy.

   Vedecký názov nehctíka pochádza z latiského calendae, čo znamená prvý deň v mesiaci. Pravdepodobne je to preto, že má podobný počet jazykovytých kvetov, ako je dní v mesiaci, alebo to môže byť preto, že má dlhé obdobie kvitnutia. Nechtík pochádza z južnej Európy. V 16. storočí sa dokázateľne nechtíkové lupienky (kvetové) ordinovali pri meškajúcej menštruácii s vínom, čerstvá šťava z vňate sa používala pri bolení zubov.

   Zber: U nás je nechtík lekársky v šľachtenej podobe. Vysádza sa po 30cm na slnečné miesta. Dá sa pestovať pomerne ľahko, nieje veľmi náročný. Predmetom zberu bývajú kvetné lupienky, v období júla až augusta.

   Vlastnosti: Cholagogum, spazmolytikum, externe aj antiflogistikum.

   Úžitok: V ľudovom liečiteľstve sa používala tinktúra (jeden diel nechtíka sa maceruje v 10 dieloch čistého liehu. Lyžička takto získanej tinktúry sa potom vleje do štvrť litra vody a aplikuje sa na rany). Výrazne podporuje hojenie rán a používa sa aj po dlhom slnený pri spálenej pokožke. Pre túto vlastnosť sa dodnes používa do rôznych mastí, olejov, ktoré pomáhajú hojeniu pokožky. Na rovnaký účel môžeme použiť aj obklad, alebo masť ( 4-6g čerstvej šťavy na 30g masla). Nechtík má aj vlastnosť zjemňovať a zvláčňovať pokožku, preto sa používa v kozmetike. Málo sa nechtík používa aj vnútorne. Vnútorne priaznivo pôsbí na endokrytné žľazy, pri zápaloch - používa sa pri chirurgických zákrokoch. Farbivo v kvetných lupeňoch je pre organiznus úplne neškodné a používa sa na zlepšenie farby masla a tukov.

 
   
            Čaje z nechtíka  26