Sedmokráska obyčajná

Na hlavnú stránku Napíšte mi email
Na hlavnú stránku
Liečivé čaje
Krása s bylinkami
Choroby
Kalendár zberu
Bylinky v kuchyni
Odkazy
Zdroje

   Sedmokráska je trváca bylia z čeľade astrovitých. Listy má prízemné oválneho tvaru. Stonka je dlhá 5 - 15 cm, bezlistá na konci ktorej sú kvety usporiadané do úborov. Ako každá astrovitá rastlina je aj sedmokráska medonosná. Dáva veľa nektáru, preto je často navštevovaná hmyzom. V kvetoch sa môžu skrývať aj malé chrobáčiky s mlsným sosákom. Žlté kvety v strede úbora sú obojpohlavné a na okrajoch sa nachádzajú biele jazykovyté samičie kvety. Kvitne od marca do októbra.

   V staroveku nebola sedmokráska považovaná za liečivú rastlinu. Jej účinky boli objavené až v stredoveku. Bola považaovaná za univerzálne liečivo. Používala sa v čerstvom stave rozdrvená na rýchlejšie hojenie rán a proti prsným chorobám. Mladé lity sa používali tiež v čerstvom stave ako šalát. Jej Latinský názov pochádza zo slova bellus, čo znamená pekný a perennis znamená večný. Asi preto, že celé leto rozkvitnutá (večne pekná).

   Zber: Sedmokráska je veľmi rozšírená. Má rada veľa vlahy a je v priaznivých podmienkach schopná udusiť akúkoľvek rastlinu (preto ju nerád vidím na našom trávniku). Rastie v spoločenstvách. Zbierajú sa kvetné úbory na začiatku kvitnutia a v ľudovom liečiteľstve nachádza uplatnenie aj vňať. Pri sušení treba dozrieť na to, aby sa nezaparila. Chránime pred svetlom a sušíme na dobre vetranom mieste.

   Vlastnosti: Diuretikum, expektorans, mierne adstringens, dermatologikum.

   Úžitok: Sedmokáska pôsobí odhlieňujúco, pomáha pri zápaloch kože, v ľudovom ličiteľstve sa vyskytuje ako prostriedok proti reume, zápaloch dýchacích ciest, proti krvácaniu aj proti horúčke. Mladé listy sa jedia ako šalát. Odvar zo sedmokrásky sa prikladá na krvné podliatiny, zle hojace sa rany a na kožné zápary. Ako smostatná dorga sa vyskytuje zriedka, skôr sa pridáva do zmesí s podobnými účinkami.