Veronika lekárska

Na hlavnú stránku Napíšte mi email
Na hlavnú stránku
Liečivé čaje
Krása s bylinkami
Choroby
Kalendár zberu
Bylinky v kuchyni
Odkazy
Zdroje

   Veronika lekárska je 10-60 cm vysoká bylinka s jemne chlpatými listami a stonkou. Kvety rasú v klasoch a sú belasofialové, až modro biele. Kvitne od júna do augusta. Listy má prístojné, na okrajoch pilníkové, elipsovitého alebo obrátene vajcovitého tvaru. Môžeme ju nájsť na svetlých miestach v lese, popri ceste v lese, často medzi čučoriedkami alebo krovím, na rúbaniskách na mokrejších mistach. Rastie skôr v hornatých krajoch v najmä ihličnatých alebo zmiešaných lesoch ale môžeme ju nájsť aj v dubinách s vresom, na lúkach a pasienkoch, úhoroch, lesných stráňach; v spoločenstve. Má rada kyslú pôdu a častejšie zavažujúce miesta, alebo miesta, kde sa dlhšie drží vlhkosť.

   Zber: Zbierme kvitnúcu vňať v júni až auguste, odrezávame nad zemou tak, aby sme nepoškodili rastlinu. Odstránime poškodené listy. Sušíme v tenkých vrstvách na suchých a pred svetlom chránených miestach, tak aby si listy zachovali pôvodnú farbu a aby kvety neopadali. Sušíme bez obracania.

   Vlastnosti: Expektorans, diuretikum, adstringens, diaforetikum, stomachikum.

   Úžitok: V ľudovom liečiteľstve sa používala hlavne pri chorobách horných dýchacích ciest ako expktorans - pomáha pri uvoľňovaní hlienu, pri kašli, astme. Ďalej pomáha pri poruchách trávenia, povzbudzuje chuť do jedla, zvišuje vylučovanie hlienu, potu a moču a celkovo napomáha látkovej premene - pridáva sa do čajoviny pri očisťovacích kúrach (na jar, ... ). Ako zábal osoží pri spálenej koži a ekzémoch a pri reumatických ťažkostiach.

   Na liečbu horných ciest dýchacích sa pije čaj 3x denne - jedna čajová lyžička na šálku vody 15 minút vylúhovať. Môže sa použiť aj ako kloktado. Pri napomáhaní latkovej premeny a chorovách obličiek sa používa čerstvo vytlačená šťava do čaju na lačno.